Smurto artimoje aplinkoje tipai

Smurto artimoje aplinkoje tipai

Siekiant veiksmingos pagalbos nukentėjusiems asmenims ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos, svarbu aiškiai identifikuoti ir tiksliai įvardinti reiškinį, su kuriuo susiduriama. Nepakanka kalbėti apie „smurtą artimoje aplinkoje“. Būtina įvertinti, kokio jis pobūdžio.

Ekspertai[1] išskiria tris pagrindinius smurto artimoje aplinkoje tipus:

Sisteminis smurtas[2] yra pasikartojantis elgesys, kai bauginant, naudojant prievartą ir kitas kontrolės taktikas kuriami ir palaikomi dominavimu grįsti santykiai su intymiu partneriu. Tai – planingas įvairių taktikų naudojimas siekiant suvaržyti kito žmogaus autonomiją. Sisteminis smurtas yra kur kas sudėtingesnis nusikaltimas nei paprastas užpuolimas.

Pasipriešinimo smurtas[3] reiškiasi kaip reakcija į ilgalaikę prievartą. Jis apima leistiną ir neleistiną jėgos naudojimą atsakant į smurtautojo veiksmus.

Asmuo, prieš kurį smurtaujama, gali naudoti įvairias strategijas sisteminiam smurtui nutraukti:

  • derėtis su smurtautoju;
  • kreiptis pagalbos į šeimos narius ir draugus;
  • raminti smurtautoją;
  • reikšti pyktį ir priešiškumą;
  • mėginti atsiskirti;
  • išeiti;
  • naudoti jėgą.

Vieni smurtą patiriantys asmenys stengiasi išvengti agresoriau, kiti – stoja į kovą, o tai lemia, kad ilgą laiką terorizuotos moterys kartais nužudo kankintojus.

Pasipriešinimo sisteminiam smurtui schema[4]

Epizodinis smurtas[5] artimoje aplinkoje pasireiškia ypač retai. Šia sąvoka apibrėžiamas veiksmas prieš intymų partnerį, kuris nėra nei sistemingas mėginimas kontroliuoti, nei siekis ištrūkti iš žlugdančios kontrolės. Ši kategorija apima įvairias smurto artimoje aplinkoje apraiškas, susijusias su situacine agresija, kurią iššaukia psichikos sveikatos sutrikimai ir / ar priklausomybė nuo psichotropinių medžiagų.